Saules baterija ir jebkura ierīce, kas pārvērš gaismas enerģiju elektroenerģijā, izmantojot fotoelementu procesus. Neatkarīgi no tā, saules baterija darbina tavu kalkulatoru vai tās ir uzstādītas mūsu planētas pavadoņos, saules baterijas paļaujas uz fotoeletrisko spēku – spēja emitēt elektronus, kad gaisma spīd ap tiem.
Saules bateriju rašanās
Saules bateriju tehnoloģiju attīstība aizsākās ar franču fiziķa Antoine-Cesar Becquerelpētījumiem. Viņš novēroja saules darbību, eksperimentējot ar cietajiem elektrodiem elektrolītu šķīdumā, kad viņš pamanīja sprieguma attīstību un gaismas rašanos. Aizsākoties mēģinājumiem radīt saules bateriju, par vienu no galvenajiem elementiem tajās kļuva silīcijs.
Silīcijs ir pazīstam kā labs vadītājs, kas nozīmē, ka tam ir dažu metālu īpašības un daži no tiem ir elektroniskie izolatori, kas ideāli veic saules bateriju šūnu darbību. Saules gaisma sastāv no mazām daļiņām, sauktām par fotoniem, kas tiek izstaroti no saules. Kad tie sasniedz silīcija atomus saules bateriju šūnas, tās nodod savu enerģiju.
Kur saules baterijas izmanto ikdienā?
Vispazīstamākie mājas saules enerģijas sistēmas funkcija ir fotoelementu (PV) paneļi, kas pārvērš saules gaismu elektroenerģijā. Šie paneļi tiek uzstādīti uz jumta, un tiek novietoti pret sauli. Apsverot to, vai ir jēga uzstādīt savu PV sistēmu, jāpatur prātā dažādas priekšrocības un trūkumi.
Saules bateriju priekšrocības:
- Bezmaksas enerģija – saule nodrošina „degvielu”, lai radītu jaudu mājas elektriskajai sistēmai. Tas ietapa naudu uz elektrības rēķiniem.
- Tīra enerģijas ražošana – elektroenerģija, ko rada saule, nerada kaitīgos izmešus.
- Mazāka atkarība – radot savu enerģiju no saules paneļiem uz jumta nozīmē, ka Jūs vairs neesat tik ļoti atkarīgs no komunālajiem elektrotīkliem.
Tomēr ir arī sava veida trūkumi un saules baterijas var dēvēt par pretrunīgu enerģijas avotu, jo saule nespīd 24 h diennaktī; dažās vietās ir koki vai augstas ēkas, kas var aizēnot mājas jumtu uz kura šīs baterijas uzstādītas, tāpēc pat garajās vasaras dienās saule var tikt aizēnota ar mākoņiem. Pārmērīgi augsta āra temperatūra arī var mazināt sistēmas efektivitāti.
Lai uzzinātu vairāk informācu par saules paneļiem, un apskatītos to piedāvājumu Commodos.lv mājas lapā spied ŠEIT!