Psoriāze jeb zvīņēde ir imūna saslimšana, kura galvenokārt izpaužas ādā kā pelēku, baltu, sudrabainu zvīņu klātas sārtas plāksnītes. Ar bīstamo slimību slimo pat 5% no Ziemeļeiropas iedzīvotājiem visās vecuma grupās. Pētījumi parāda, ka pacientiem, kas slimo ar zvīņēdi no zīdaiņa vecuma, ir grūti sasniegt 60 gadu vecumu, tāpēc svarīgākais priekšnosacījums ir laicīga diagnoze un pareizs kurss, kas var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti! Slimības kontrolēšana notiek visas dzīves garumā, ievērojot diētas, dzīvesveida izmaiņas, kā arī lietojot atbilstošus medikamentus.
Psoriāze bērniem
Psoriāze bērniem, diemžēl, mēdz sākties no pirmās dzīves dienas. Nereti to jauc ar atopisku dermatītu vai seborejas dermatītu. Atšķirībā no pieaugušajiem, izsitumi bērniem nav tik biezi un mazāk klāti ar zvīņām. Šajā gadījumā visbūtiskākā ir iespējami agrīna slimības diagnostika, lai veiktu nepieciešamās darbības vielmaiņas procesu sakārtošanu. Diagnostika ir sākotnēji apgrūtināta, jo ir grūtāk iegūt asins paraugus un paņemt ādas audu paraugu (veikt biposiju) ar anestēziju vai bez tās. Ārstniecības procesā nav izteiktas atšķirības, izņemot bērna ādas jutību pret steroīdiem un citas steroīdu blakņu iespējas.
Labākie speciālisti – dermatoloģijas klīnikās
Bīstamā slimība psoriāze var ilgt visu dzīvi un, diemžēl, no tās pilnībā pasargāts nav neviens. Ja netiek apmeklēts ādas ārsts – dermatologs, iespējams iegūt ilgstošus iekaisumus un pat dzīvību apdraudošas sekas. Tā kā slimības simptomi var parādīties no pirmās dzīves dienas pat maziem zīdaiņiem, tātad, pirmais veids, kā saslimt ir pārmantošanas jeb iedzimšanas ceļš. Otra iespēja saslimt jau lielākiem bērniem un pieaugušajiem, ir reaģējot uz ārējās vides faktoriem traucējumiem, vai saskaroties ar vispārējām un ādas stresa situācijām. Psoriāze ir ģenētiski noteikta saslimšana, ko veicina traucējumi vielmaiņas sistēmās. Neārstēta slimība var radīt spēcīgus vielmaiņas traucējumus, ādas, sirds-asinsvadu, cukura kontroles un locītavu bojājumus, pastiprina infarkta risku, var veidot bojājumus smadzenēs, piemēram, radīt insultu vai artrītu.
Pētījumos atklāts, ka slimība rada ne tikai fiziskas problēmas, bet vairumā gadījumu arī koriģē psihomeocionālo stāvokli, kas ir atkarīgs no slimības smaguma un izpausmes. Pētījuma ietvaros tika konstatēts, ka 23% slimnieku jūtas depresīvi, 14% izjūt nemitīgu trauksmi un 40% gadījumu pacientiem izraksta antidepresantus. Zinoši un pieredzējuši dermatologi var būtiski samazināt zvīņēdes izpausmes un neļaut tai turpināt progresēt! Īpaši aktuāli tas ir bērniem, kam emocionālās traumas var būt bīstamākas.
Psoriāzes simptomi un ārstēšana
Galvenās zvīņēdes pazīmes ir sudrabainu, pelēku, baltu vai dzeltenīgu zvīņu klātas sārtas plāksnītes uz elkoņiem, ceļgaliem, kā arī uz galvas matainās daļas. Lai novērstu ādas slimības saasināšanos vai attīstīšanos, jārēķinās, ka ikdiena var būtiski mainīties. Ikdienā nepieciešama fiziska slodze, izvairīšanās no stresa, ierobežota kafijas, kakao, alkoholisko dzērienu lietošana, arī smēķēšana, sabalansēts uzturs, izvairīšanās no pārsalšanas, ierobežota sadzīves ķīmijas un kosmētikas lietošana, kā arī vitamīnu lietošana.