10 ieteikumi sava biznesa uzsākšanai

vienkāršs patēriņa kredītsPats sev priekšnieks – protams, tā ir patīkama doma ikvienam. Tomēr, tas nenozīmē vien to, ka varam uz darbu doties pēcpusdienā, ilgi no rītiem gulēt, darīt mazāk un saņemt vairāk.

Protams, ar laiku, ja bizness izdevies veiksmīgs, varam atļauties sev laiku pa laikam kādu no šīm laiskajām nodarbēm un atpūtas variantiem.

Tomēr, lai uzsāktu biznesu, vismaz pirmos pāris gadus ir jāstrādā smagi, rūpīgi un jāiegulda sava biznesa attīstībā daudz darba, pūļu un arī līdzekļu. Kā mēdz teikt – grūti ir tikai pirmos desmit gadus.

Līdzīgi arī ar sava biznesa uzsākšanu – iespējams, ne gluži desmit gadus, tomēr sākumā vienmēr būs jāstrādā daudz – gan kā priekšniekam, gan strādniekam, gan pārraugam, ja vēlamies, lai bizness attīstītos un būtu dzīvotspējīgs ilgtermiņā.

Protams, nepieciešams ne tikai smags darbs, bet arīdzan finansiālie līdzekļi, lai biznesu vispār uzsāktu. Iespējams, sākumā nav nemaz nepieciešams tik daudz – atkarīgs no biznesa specifikas, un, galu galā, uzreiz ar ražošanu, kas mērāma simtos tūkstošu apjomos, visticamāk, nesāksim. Visi uzsāk pamazām un palēnām ar sava biznesa celšanu.

Tāpēc var būt arī tā, ka sava biznesa uzsākšanai nepieciešams vien vienkāršs patēriņa kredīts, kas nosegs starta kapitālu (plus vēl paša pievienotie līdzekļi, ko droši vien esam iekrājuši, lai sāktu savu uzņēmējdarbību).

Padomu, ko darīt jaunajiem uzņēmējiem, kas tikko sākuši veidot savu biznesu, ir daudz un kļūdas savā ceļā pieļauj arī labākie.

  1. Nedrīkst padoties pie pirmajām kļūdām vai neveiksmēm, jo tādas būs. Pacietība, ar kuru tiks risinātas problēmas un labotas kļūdas būs augstu vērtējama.
  2. Padomi, kuros ieklausāmies, tomēr paši izsveram – cik tas ir derīgi un nepieciešami mūsu uzņēmumam. Padomdevēju vienmēr ir daudz un teju katram ir savs variants par to, kā vajadzētu darīt. Klausāmies, bet ne visam sekojam.
  3. Skaidrs un konkrēti nosprausts mērķis. Jo skaidrāk zinām, ko vēlamies darīt un piedāvāt citiem, jo vieglāk būs iet un sasniegt savu nosprausto mērķi. Haotiskas domas šajā procesā būs liekas.
  4. Būt labākajam. Jā, biznesā noteikti ir tikai slavējams tas, ka vēlamies būt labākie. Un pat ja zinām, ka ar savu ražošanas apjomu vai citu faktoru dēļ nevaram (uzreiz) kļūs lielākie vai atpazīstamākie, tiekties uz to, lai būtu labākie – vajag!
  5. Jāmīl tas ko dara! Vislabāk veicas darbi tad, ja patiešām degam par to, ko darām. Daudz veiksmīgāk veiksies uzsākt biznesu tad, ja ar patiesu aizrautību un degsmi darīsim izvēlēto lietu. Bizness biznesa pēc – tas ne vienmēr ir labākais risinājums.
  6. Biznesa plāns. Arī tad, ja prātā ir mērķis, skaidri sastādīts biznesa plāns (ar mazajiem mērķīšiem pa ceļam, rīcībām, darbībām, rēķiniem un prognozēm) būs noderīgs ikvienam jauna biznesa uzsācējam.
  7. Izpēte. Uzsākot (vēl pirms biznesa uzsākšanas) būtu rūpīgi jāizpēta joma, kurā grasāmies darboties – konkurence, citu nozares dalībnieku darbība, iespējas un citas sīkas jomas detaļas. Jo vairāk zinām, jo labāk.
  8. Zināšanas. Arī tad, kad bizness ir uzsākts, vienmēr jābūt informēta cilvēka statusā – par to, kas notiek valstī, pasaulē, biznesa vidē – lai varam sekot, laicīgi reaģēt vai par paredzēt nepieciešamās darbības laiku.
  9. Rezerves plāni. Ikvienam uzņēmējam vajadzētu vismaz vienu rezerves plānu, ja nu kaut kas nestrādā kā vajag.
  10. Sevis un sava darba regulāra izvērtēšana – vai tiešām viss strādā tā, kā to vēlējāmies?